اخبار تیگران

تازه ترین اخبار تیگران

مدیریت پسماند

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیریت پسماند به مجموعه مقررات منسجم و سیستماتیک در خصوص تولید، ذخیره، جمع آوری، حمل و نقل، پردازش و دفع پسماند گفته می شود که منطبق بر اصول زیست محیطی وبهداشت عمومی می باشد.

عناصر مدیریت پسماند:
 
اصولا سیستم های مدیریت پسماند شهری در سرتاسر جهان، دارای هشت عنصر موظف به شرح زیر هستد:

 1. کاهش در مبدأ:

 

به طراحی، تولید، عرضه و استفاده از محصولات به نحوی که در پایان عمر، منجر به کاهش کمیت و کیفیت پسماندهای تولید شده به کاهش در مبدأ می گویند. اجرای این برنامه ها در کشورهای صنعتی، منجر به بروز نسل جدید از فناوری به نام فناوری پاک در دنیا شدهاست. متاسفانه در ایران هنوز در این زمینه اقدامات جدی صورت نگرفته است. به عنوان مثال روزانه بیش از هزار و پونصد تن انواع سبزیجات از اطراف و نقاط دوردست وارد تهران می شود در حالی که فقط 46 درصدش بعد از پاک شدن قابل استفاده قرار می گیرد یعنی روزانه فقط 810 تن زائدات سبزی وارد جریان زباله های شهری تهران می شود .

 

2. راه های کنترل تولید مواد زائد جامد:

 

اساس طراحی سیستم مدیریت پسماند شهری، شناخت کمیت و کیفیت تولید است. کمیت تولید در حجم سرمایه گذاری برای ماشین آلات، ظروف ذخیره در محل، ایستگاه های انتقال، ظرفیت دفع سازماندهی و تشکیلات مناسب، مؤثره می باشد در حالی که کیفیت مواد بر نوع پردازش ماشین آلات و روش دفع تأثیر می گذارد. اصولا مشکل اصلی جوامع، تولید روزافزون پسمانده و کم کردن تولید مواد زائد، نیاز به یک انقلاب در صنایع و همین طور طرز نگرش ما به منابع طبیعی دارد. منابع طبیعی باید با حداقل تخریب مورد بهره برداری قرار بگیرند؛ تولید باید به اندازه مصرف و متناسب با انها باشد؛ در مصرف باید نهایت صرفه جویی مورد توجه قرار  بگیرد و ...

 

3. ذخیره، پردازش و اداره در محل:

 

سومین عنصر موظف در سیستم مدیریت پسماند ذخیره، پردازش و اداره در محله می باشد. انجام درست این فرآیند بستگی کامل به فعالیت روابط عمومی و آگاه سازی از طرف سیستم مدیریت پسماند دارد. همچنین این عنصر نقش مهمی در بهداشت شهری دارد چون دقیقا نکته مهم این است که زباله برای مدتی بدون صاحب و در معابر رها می شود البته در بیشتر شهرهای کشور به روش های مختلف زمان جمع آوری اطلاع رسانی می شود. به دلایل متعددی از جمله درصد پایین همکاری مردم و همین طور عدم رعایت زمان جمع آوری توسط تیم های شهرداری، هنوز اختلالات زیادی در سیستم مدیریت پسماندهای شهری در شهرهای کشور و حتی در تهران وجود دارد.

 

4. پردازش:

 

به هر روش یا سیستمی که موجب تغییر شکل فیزیکی یا شیمیایی مواد جامد می شود، پردازش می گویند. اما پردازش تکنیک های مختلفی دارد:

 

کاهش شیمیایی حجم: احتراق و زباله سوزی

 

کاهش مکانیکی حجم: فشردگی

 

کاهش مکانیکی اندازه: خرد کردن

 

خشک کردن و آبگیری

 

 

 

 اهداف پردازش :

 

بهبود کارایی سیستم های مدیریت پسماند

 

بازیافت مواد قابل استفاده

 

تولید انرژی از بازیافت مواد

 

 

 

5. جمع آوری:

 

به برداشتن مواد زائد از محل تولید و بارگیری اون ها در وسیله نقلیه و بعد حمل اون ها به محل هایی که مواد در انجا باید تخلیه بشوند، جمع آوری گفته می شود. این عنصر از نظر بهداشتی مثل: آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی خاک، جلب و پرورش حشرات، جلب و پرورش جوندگان و ... از لحاظ اقتصادی و همین طور از جنبه زیبایی شناختی محیطی بسیار اهمیت دارد.

 

 

6. حمل ونقل:

 

پنجمین عنصر موظف در این سیستم حمل و نقل است؛ این عنصر زمانی ضرورت پیدا می کند که فاصله محل دفع، از مراکز تولید مواد زیاد باشد؛ در این صورت باید زباله های جمع آوری شده از وسایل نقلیه کوچک تر به کامیون های بزرگتر بارگیری بشوند. این پروسه در مکانی به نام ایستگاه های انتقال صورت می گیرد.

 

7. بازیافت:

 

بازیافت یعنی تبدیل مواد زائد و بلا استفاده به موادی که مجددا قابل استفاده باشند. این فرآیند باعث صرفه جویی در هزینه، انرژی، منابع طبیعی و کاهش آلودگی محیط می شود؛ همچنین فروش مواد به دست امده مخارج جمع آوری و سایر هزینه ها رو جبران می کند. بازیافت فقط به تولید محصول منجر نمی شود بلکه تولید انرژی هم می توانداز نتایج بازیافت باشد. از سه راه مختلف می شود مواد آلی زباله رو به انرژی تبدیل کرد: سوزوندن یا احتراق مستقیم مواد آلی، پیرولیز مواد وتولید گاز و سوخت مایع، هضم بیولوژیکی همراه با لجن فاضلاب و یا  بدون ان و تولید گاز متان.

 

8. دفع:

 

هیچ کدوم از روش های دفع زباله به تنهایی مناسب برای همه ی شرایط نیستند؛ انتخاب یه روش باید بر پایه ی عوامل محلی مثل هزینه و در دسترس بودن زمین و کارگر و ... باشد. روش های دفع زباله عبارتند از:

 

مدیریت پسماند در ایران:

 

در کشور ما اولین برنامه ریزی ها برای برخورد صنعتی با زباله از سال 1346 شروع شد. در این سال اولین واحد تولید کمپوست از زباله توسط بخش خصوصی و به صورت نیمه صنعتی در شهر اصفهان راه اندازی شد. بعد از اون درسال 1348 شهرداری تهران طی قراردادی با یک شرکت انگلیسی، اولین کارخونه کمپوست تهران رو در صالح آباد، محلی در جنوب شهر تهران احداث کرد.

 

بعد از انقلاب اسلامی، در وزارت صنایع، ستادی تحت عنوان "ستاد کود گیاهی" تشکیل شد! این ستاد در سال 1361 با تدوین برنامه ای، احداث 5 کارخونه کمپوست رو در 5 شهر بزرگ شامل اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز و رشت در دستورکارخود قرارداد. احداث این کارخانه ها بعدا به شهرداری های همان شهرها محول شد.

 

در سال 1370 با تصویب وزارت کشور، در شهرداری تهران سازمانی تحت عنوان "سازمان بازیافت و تبدیل مواد" تشکیل شد و مدیریت زباله ها در شهر تهران به این سازمان محول شد. این سازمان به ترتیب در سایر مراکز استان ها هم ایجاد شد و فعالیت هایی رو در زمینه ساماندهی و بهینه سازی عملیات جمع آوری، حمل و نقل، بازیافت و دفع پسماندها انجام دادند.

تصویب "قانون مدیریت پسماند" توسط مجلس شورای اسلامی درتاریخ 20/2/1383 هست که نباید از اهمیت نقش آفرینش در تاریخچه مدیریت پسماند، چشم پوشی کرد.

 

 

شرکت باتاب خودرو صنعت آمادگی خود را جهت اجرای مدیریت پسماند شهری با استفاده از مهندسان مجرب و بومی با نهادهای ذیربط اعلام می دارد.

 

 

 

تماس

تلفن: 02100000000
ایمیل: info@tigran.ir

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه
9:00 صبح تا 5:30 عصر